OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA – ZAKOPANE WIOSNA 2019
2019-05-14

W dniach od 28 do 31 marca 2019 r. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział w Katowicach zorganizowało międzynarodową konferencję szkoleniową „OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA – ZAKOPANE WIOSNA 2019”.

Miejscem wykładów oraz prezentacji zaproszonych firm był HOTEL MERCURE KASPROWY ZAKOPANE .

Wysoki poziom merytoryczny wydarzenia zapewnili prelegenci z Polski, Belgii, Francji, USA, specjaliści w dziedzinie inżynierii bezpieczeństwa pożarowego  oraz osobistości świata nauki.

Przybyłych uczestników przywitał Prezes Zarządu Oddziału SITP w Katowicach – Mariusz Karolczyk.

Patronat nad Konferencją objął Śląski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach – st. bryg. Jacek Kleszczewski, który dokonał oficjalnego otwarcia Konferencji.

W trakcie Konferencji w sposób uroczysty swój jubileusz świętowały firmy z 30 letnim stażem działalności na rynku ochrony przeciwpożarowej:  SMAY oraz JURKOPL – gratulujemy i życzymy kolejnych lat w dobrej kondycji, zdrowiu i następnych okrągłych jubileuszy.

Merytoryczne zagadnienia seminarium zostały podzielone na V sesji.

W pierwszej części poruszony został temat kształcenia inżynierów bezpieczeństwa pożarowego nowej generacji na przykładzie jednej z prac magisterskich Uniwersytetu Lund w Szwecji. W całej Europie zauważa się ogromne zapotrzebowanie na dobrych inżynierów bezpieczeństwa pożarowego.

Drugą sesją tematyczną wypełnili zaproszeni prelegenci z zagranicy, którzy w swych wystąpieniach omówili problematykę inżynierii bezpieczeństwa pożarowego we Francji – zastosowanie w regulacjach prawnych metod projektowania w oparciu o cele funkcjonalne oraz ocenę granicznego stężenia tlenu dla systemów redukcji tlenu z perspektywy FM Global.

Po przerwie na lunch, jako kolejny wykład merytoryczny zaprezentowany został temat modelowania probabilistycznego na potrzeby szacowania ryzyka utraty nośności konstrukcji obiektu w czasie ewakuacji oraz działań ratowniczo – gaśniczych przygotowany przez wykładowców Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

W trakcie kolejnego wystąpienia mogliśmy zapoznać się z praktycznymi rozwiązaniami ratowania w „inny sposób” w świetle wymagań pożarowych Dyrektywy 305/2011 zaprezentowanymi przez przedstawiciela Stowarzyszenia Bellsonic.

Na zakończenie sesji trzeciej przedstawiony został wykład poświęcony metodom oceny odporności ogniowej w ujęciu historycznym oraz przyszłości tego zagadnienia.

W trakcie pierwszego dnia Konferencji uczestnicy mogli zapoznać się również z bieżącą działalnością Izby Rzeczoznawców SITP oraz patrona medialnego Konferencji kwartalnika „Ochrona Przeciwpożarowa”.

Całość zakończyła dyskusja na poruszane w tym dniu tematy.

Dopełnieniem pierwszego dnia Konferencji była kolacja regionalna w restauracji „Kraina Smaku”.

Wykłady przygotowane na kolejny dzień Konferencji podzielone zostały na dwie sesje tematyczne. Pierwsza z nich obejmowała pięć zagadnień głównie skupionych na tematyce szeroko rozumianego oddymiania.

Jako pierwszy omówiony został temat bezpieczeństwa w garażach podziemnych wobec rosnącej liczby samochodów na paliwa alternatywne. Następnie kolejny zaproszony gość z zagranicy, przybliżył uczestnikom różne aspekty związane z tematem wentylacji w tunelu „Marmaray” pod cieśniną Bosfor.

W trakcie trzeciego wykładu ekspert w swojej dziedzinie, starał się podzielić swoimi doświadczeniami z jakimi można się  spotkać podczas realizacji nowoczesnych sterowań urządzeniami biorącymi udział w scenariuszu pożarowym.

Następnie wykładowca Politechniki Warszawskiej omówił ostatnie zmiany w nowym wydaniu wytycznych  CNBOP-PIB dot. Systemów oddymiania klatek schodowych.

Przedstawiciel SGSP w Warszawie, przedstawił zamykający tę sesję wykład w temacie semantycznego interfejsu graficznego dla FDS.

Ostatnia sesja podzielona została na dwie części.  Pierwsza z nich poświęcona była zagadnieniom bezpieczeństwa pożarowego w konferencyjnych obiektach tymczasowych z perspektywy doświadczeń konferencji klimatycznej ONZ COP 24 w Katowicach.

W drugiej części tej sesji przedstawione zostały wykłady poświęcone tematyce wymagań oraz badań kabli i przewodów według rozporządzenia CPR.

W tym dniu uczestnicy Konferencji mieli również możliwość zapoznania się z tematyką certyfikacji usług przeciwpożarowych SITP oraz działalnością SIBP Polskiego Oddziału SFPE.

Na zakończenie wszystkich sesji tematycznych prowadzona była ciekawa i konstruktywna dyskusja, w trakcie której uczestnicy mogli odnieść się do tematów przygotowanych przez zaproszonych prelegentów.

Ta część – jak zwykle zbyt krótka – zakończyła merytoryczną część seminarium.

Podsumowanie Konferencji, kontynuacja rozpoczętych na sali wykładowej dyskusji, wymiana zdobytych doświadczeń oraz układanie planów na przyszłość przeniosło się do urokliwego i jak zwykle gościnnego Małego Cichego. W nieco już wiosennej aurze odbył się tradycyjny kulig a po nim degustacja potraw kuchni regionalnej.


Materiały do pobrania: http://sitp.katowice.pl/konferencja2019/

Projekt i wykonanie